Recruitment Results finalised by UPSC in March 2017
The following Recruitment Results have been finalized by the Union Public Service Commission during the month of March, 2017. The recommended candidates have been informed individually by post.
_____________________________________________________________________
NAME OF THE POST/ NAME AND ROLL NO. OF
- OFFICE RECOMMENDED CANDIDATES
- Regional Controller of Mines, 1 Abhay Agrawal (01)
Indian Bureau of Mines, 2 Prasad Kumar Bhattacharjee (94)
Ministry of Mines 3 Shailendra Kumar (135)
4 Babulal Gurjar (166)
- Assistant Professor (Hindi), 1 Ms. Pooja Vaishnav (746)
Government Arts and Science 2 Rudra Pratap Singh (333)
Colleges/ Kanchi Mamunivar 3 Mukesh Kumar Sharma (203)
Centre for Post Graduate 4 Dhananjay Singh (587)
Studies, Directorate of 5 Ms. Rekha Kurre (1160) Higher and Technical
Education, Government of Puducherry
- Assistant Professor (Zoology), 1 Abhishek Buxi (01)
Government Arts and Science 2 Aijaz Ahmad Wachkoo (06)
Colleges/ Kanchi Mamunivar 3 Ms. Karthikeyani R. (271)
Centre for Post Graduate 4 Muthu Kumar Subramanian (297)
Studies, Directorate of Higher 5 Ngangbam Sarat Singh (448)
and Technical Education, 6 Chandra Sekhararao Jammu (244)
Government of Puducherry 7 Manish Sharma (96)
- Scientist ‘SB'(Non-Destructive), 1 V.R. Venkatesh (281)
National Test House, Department of Consumer Affairs,Ministry of Consumer Affairs, Food and Public Distribution
5 Junior Scientific Officer, 1 Ankit Singla (36)
National Centre of Organic 2 Ms. Monu Jariyal (1098)
Farming, Department of 3 Ms. Ruchi (741)
Agriculture, Cooperation and 4 Ms. Pooja Kannojia (966)
Farmers Welfare, Ministry of 5 Manjunatha B.S. (1097)
Agriculture and Farmers Welfare None found suitable for one post reserved for person with disability.
6 Junior Works Manager (Civil), 1 Deepesh Gupta (2620)
Ordnance Factory Board, 2 Abhishek Kumar Mishra (2789)
Department of Defence 3 Balaji R. (1749)
Production, Ministry of 4 Shah Hussain (795)
Defence
- Additional Assistant Director 1 Surendranath Amalakanti(110)
(Safety) (Electrical), 2 Gopinath B. (143)
Directorate General Factory 3 Ashwani Kumar (13)
Advice Service and Labour 4 Harikesh Meena (203)
Institutes, Ministry of Labour and Employment
- Assistant Director (Fishing 1 Ramesha Shivananjaiah Seegepalya (14)
Harbour),
Department of Animal Husbandry, Dairying and Fisheries, Ministry of
Agriculture and Farmers Welfare
9 Assistant Director (Capital 1 Alok Ranjan (25)
Market), Serious Fraud 2 Mohit Balhara (145)
Investigation Office,
Department of Corporate Affairs, Ministry of Corporate Affairs
10 Joint Director in the 1 Shubhankar Mishra (150)
Directorate of Adult Education,
Department of School Education
and Literacy, Ministry of Human Resource Development
11 Assistant Director General of 1 Sandeep Awasthi (277)
Shipping in the Directorate
General of Shipping, Ministry
of Shipping
12 Specialist Grade-III Assistant 1 Dr. Ashish Kumar Duggal (04)
Professor of Neurology, 2 Dr. Swapan Gupta (16)
Ministry of Health and Family 3 Dr. Kamalesh Chakravarty(08)
Welfare 4 Dr.(Ms.) Sucharita Ray (13)
5 Dr.(Ms.) Sujata (14)
6 Dr. Ankur Wadhwa (02)
7 Dr.(Ms.) Preeti Singla (10)
8 Dr. Arun Koul (03)
None found suitable for five posts reserved for SC, two posts reserved for ST and eight posts reserved for OBC.Result of one unreserved post will be declared later on.
13 Assistant Legislative Counsel 1 S. Mahesh Babu (11)
(Tamil), Official Languages Wing, Legislative Department,
Ministry of Law and Justice
14 Editor (Bharatiya Rail), 1 Yogesh Brijmohan Avasthi (35)
Railway Board, Ministry of Railways
15 Lecturer (Burmese) in the None found suitable for one
School of Foreign Languages, post reserved for OBC.
Ministry of Defence
****